Radyal vantilatör ortamdaki havayı merkezden dışarı doğru hareket ettirerek hava akışını sağlayan bir cihazdır. Yüksek basınç gerektiren uygulamalar için uygun olan bu cihaz, daha çok endüstriyel süreçlerde kullanılır. Bir fan türü olan radyal vantilatörler, havayı pervane aracılığıyla emerek dışarı atar.

Radyal vantilatör endüstriyel tesislerde tozu ve kötü kokuları uzaklaştırmak için kullanılır. Ayrıca ısıtıcı ve soğutucu özellikleri bulunan radyal fanlar ile ortamdaki sıcaklığı dengelemek de mümkündür. Özellikle iş güvenliğinin sağlanması ve işçi sağlığının korunması açısından kritik öneme sahip olan radyal fanlar, zehirli gazları da çalışma ortamından uzaklaştırır.

Radyal Vantilatör Nedir?

Endüstriyel üretim tesislerinde havalandırma sistemleri kritik önemdedir. Radyal fanlar ise geniş bir kullanım alanına sahiptir. Enerji santralleri, maden ocakları ve fabrikalar gibi büyük alanlarda havalandırma, soğutma ve duman gidermede etkili olan radyal fanlar, havalandırma sistemleri içinde en fazla tercih edilenlerden bir tanesidir.

Radyal Vantilatör Fiyatları

Radyal fan fiyatları, fanın taşıyabileceği havanın hacmi ve üretebileceği basınç seviyesine göre değişir. Ağır endüstriyel koşullarda kullanılan radyal fanların üretildikleri malzeme de fiyatları etkileyen önemli bir unsurdur. Paslanmaz çelik malzemeden üretilen bu cihazlar, dayanıklılıkları ile bilinirler. Ürünün markası da piyasayı etkilemekte, bunun yanı sıra ek teknolojik özellikler fiyatlara yansıtılmaktadır. Sıcaklık kontrolü ve hız ayarı yapılabilen cihazlar daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ürünün tasarı mı da fan fiyatlarını belirleyen unsurlardan bir tanesi olmaktadır.

Radyal Fanlar Nerelerde Kullanılır?

Radyal fan seçimi yaparken tesisin ihtiyaçları ve fiziksel koşulları gözetilmelidir. Radyal fanlar çok çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Radyal vantilatörlerin kullanıldığı alanlara şu şekilde örnek verilebilir:

  • Endüstriyel tesislerde toz toplama, gaz taşıma süreçleri,
  • Bina ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri,
  • Tahıl kurutma ve tarımsal süreçlerde havalandırma,
  • Atık su arıtmada gazların ve kokuların uzaklaştırılmasında.
Radyal Vantilatör

Radyal fan çeşitleri, kullanım amaçlarına göre farklılık gösterir. Düşük basınçlı fanlar, genellikle daha küçük alanlarda ve düşük basınç gerektiren ortamlarda kullanılır. Orta basınçlı fanlar, orta hacimli alanlarda, yüksek basınçlı fanlar ise ağır sanayi uygulamalarında kullanılır.

Radyal fan çalışma prensibi şu şekildedir:

Elektrik enerjisi, fan motorunu çalıştırır. Bu sayede fan kanatları harekete geçer. Motorun enerjisi, pervane aracılığıyla mekanik enerjiye dönüştürülür. Fan havayı emer ve merkeze doğru çeker. Emilen hava radyal fan pervanesi yoluyla dışarı doğru itilir ve hedeflenen alana yönlendirilir.

Radyal fanın kapasitesi, hangi alanda kullanılacağına bağlı olarak değişmektedir. Radyal fan satın almadan önce tesisin ihtiyaçları doğru belirlenmeli ve fanların çalışma prensibi hakkında bilgi edinilmelidir. Fan fiyatları da üretici firma, model, kapasite, teknik özellikler gibi faktöre bağlı olarak şekillenmektedir.

Radyal vantilatörlerin teknik özellikleri ve fiyatlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için AİRFAN ile iletişime geçebilirsiniz.