Radyal fan ortamdaki havanın pervane aracılığıyla emilerek dışarı atılmasını sağlayan bir fan türüdür. Bu fanlar havayı emerek çalışırlar. Aynı zamanda merkezden dışa doğru hava akışını sağlamaya yönelik tasarlanmışlardır. Fanların sahip olduğu pervane sistemleri dönerek havayı radyal bir akışla merkezden kenarlara doğru yönlendirir.

Radyal fan genellikle endüstriyel mekanlarda hava akışını sağlamak için kullanılır. Bunun yanı sıra bazı soğutma sistemlerinde de tercih edilebilir. Bu fanlar hava akışının ve basıncın düzeyine göre farklı şekillerde tasarlanabilirler. Fanların özellikleri, kullanım alanına ve tasarımına göre değişebilir.

Radyal fanların başlıca özellikleri şunlardır:

Bu fanlar yüksek basınç seviyelerinde çalışabilirler
Özellikle endüstriyel alanlar için oldukça kullanışlıdırlar
Hava akışının sürekli olması istenen alanlarda tercih edilebilirler
Farklı boyut ve kapasitede bulunabilirler
Çeşitli ticari ve endüstriyel alanlara uyarlanabilirler
Radyal Fan

Radyal Fan Nedir?

Radyal fanlar; ofis, bina ve endüstriyel tesislerde hava akışını sağlamak, tozu ve kökü kokuları uzaklaştırmak için kullanılır. Bu fanların, soğutucu ve ısıtıcı sistemleri sayesinde ortamdaki sıcaklığı dengelemek gibi bir işlevi de vardır. Özellikle kimya sektöründe ve laboratuvarlarda zehirli gazların uzaklaştırılması da bu fanlar sayesinde mümkün olabilir. Boya, yıkama gibi işlemlerden sonra da kurutucu olarak nemin ve sıvının buharlaşmasını sağlayabilirler.

Bu fanlar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Endüstriyel tip radyal vantilatörler; depo, fabrika, maden ocağı, tarım tesisi ve enerji santrallerinde yaygın olarak kullanılırlar ve havalandırma, soğutma ve duman gidermede oldukça etkilidirler. Dolayısıyla havalandırma sistemleri içerisinde en fazla tercih edilen fanlardan da biridir.

Radyal Fan Nasıl Çalışır?

Radyal fanların hava veya gazı hareket ettirerek hava akışını sağlama prensibine dayanan çalışma sistemi ise şu şekildedir:

Radyal Fan
Elektrik enerjisi sayesinde çalışan fanlar, bu sayede fan tekerleğini harekete geçirir
Motorun enerjisi fan tekerleği aracılığıyla mekanik enerjiye dönüşür
Fan çalışarak havayı emer ve merkeze doğru çeker
Emilen hava tekerleğin dönüşü ile hızlanır ve kanatlar yoluyla dışarı doğru itilir
Hava taşınırken basıncı artar ve hava akışı hızlanmış olur
Hava fandan çıktıktan sonra hedeflenen alana yönlendirilir
Radyal Fan

Fanların çalışma sistemi onları pek çok alanda kullanılabilir hale getirmektedir. Söz konusu fanlar endüstriyel tesislerde hava akışını sağlamanın yanı sıra, ısıtma ve soğutma sistemlerinde hava dolaşımını sağlamak için de kullanılır. Bunun yanı sıra fabrikalarda üretim esnasında oluşan toz, duman ve diğer partikülleri filtrelemek için de tercih edilir.

Çift emişli radyal fan bir diğer kullanım alanı da soğutma kuleleri ve endüstriyel fırınlardır. Zararlı gazların ve buharların laboratuvarlardan uzaklaşmasını sağlayan fanlar daha güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Bazı fanlar sayesinde hafif malzemeler hava akışı yoluyla taşınabilmektedir.

Bu fanların sadece endüstride değil tarım ve hayvancılıkta da kullanılabilir olduğunun altını çizmek gerekir. Sera ve çiftliklerde hava dolaşımını sağlamak, sıcaklık ve soğukluğu ayarlanmak için de fanlara ihtiyaç duyulur.

Söz konusu fanların işletme ve çalışanlar için pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları şunlardır:

  • Çalışma ortamlarında temiz hava sağlar.
  • Çalışanların sağlığı ve güvenliğini korur.
  • Üretim verimini arttırır ve enerji tasarrufu sağlar.
  • Ağır koşullarda bile uzun süreli kullanılabilir.
  • Uzun vadede işletme maliyetlerini düşürür.
  • Modern fanlar ile gürültü seviyeleri minimuma iner.
  • Zorlu çevresel koşullara bile dayanıklıdır.
Radyal Fan

Radyal Fan Fiyatları

Fanların fiyatları kullanım amacına, kapasitesine, teknik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla fan fiyatları araştırılmadan önce tesisin ihtiyaçları belirlenmeli ve bu ihtiyaca uygun fan modelleri değerlendirilmelidir. Fan üretimi yapan firmalarla iletişim kurularak modeller, teknik özellikler ve fiyatlar hakkında bilgi alınabilir.

Fan fiyatı fanın nerede kullanılacağından ve sağladığı hava akış miktarından etkilenmektedir. Fan kullanılan alanlarda üretim verimde de artış görülmektedir. Bunun en büyük nedeni fanlar sayesinde endüstriyel tesislerdeki çalışma koşulları daha sağlıklı ve güvenli hale gelmesidir.

Fiyatlar, fanın kullanıldığı alanın büyüklüğü ile paralel biçimde artmaktadır. Havalandırma motoru yatırımı yapmak uzun vadede maliyetleri oldukça düşürür. Fanlar ortamdaki sıcaklığın, nemin, tozun ve kokunun kontrolünü sağlaması bakımından, olumsuz koşulların etkisini azaltır.

Endüstriyel fan ve havalandırma sistemleri geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Fiyat farkını belirleyen ise genellikle motorun kapasitesi, kullanılacağı alan, enerji verimi ve markasıdır. İşletmeler fan seçimi yaparken ihtiyaç ve bütçelerini göz önünde bulundururken ürünün kalitesinden de emin olmalıdır.