Havalandırma motoru, havalandırma sistemlerinin çalışmasını sağlayan en önemli parçadır. Havalandırma fanlarının sağlıklı bir şekilde çalışması bu motorun sağlamlığına ve gücüne bağlıdır. Elektrikle çalışan havalandırma motorları, kapalı ortamlarda havanın temizlenmesini ya da ortamın ideal ısıya getirilmesini sağlayan önemli bir işleve sahiptir.

Havalandırma motoru, fanın pervaneleri aracılığıyla ortamda basınç değişimi yaratarak, ortamdaki havanın temizlenmesini veya ısı değişimini sağlar. Kullanım alanlarına ve amaçlarına göre farklı büyüklük ve güçte birçok havalandırma fanı bulunur. Ev, ofis, mutfak gibi küçük ortamlarda veya endüstriyel tesislerde kullanılmak üzere ihtiyaca uygun çeşitleri vardır.

Havalandırma Fan Motoru

Hava kalitesi, kapalı ortamlarda insan sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir.  Gelişmiş teknolojiyle üretilen hava sistemleri sayesinde bugün birçok faklı havalandırma fanı çeşidi bulunmaktadır. Kullanım alanının büyüklüğüne ve amacına göre farklı fanlar tercih edilmektedir. Ev, ofis, küçük mutfak gibi alanlarda farklı fanlar uygun olurken; okul, spor salonu, otopark, AVM, fabrika gibi alanlarda sanayi tipi fanlar tercih edilmelidir. Endüstriyel fanlar seçilirken kullanılacak alanın büyüklüğü ve kullanım amacı büyük önem taşır.

Havalandırma Motoru

Fan motoru, bir fanın çalışmasını sağlayan elektrik motorudur. Bu motorlar elektrik enerjisini pervanelere ileterek hava sirkülasyonu sağlarlar. Bu sirkülasyon sayesinde ortamdaki hava veya gaz temizlenir. Ayrıca kapalı alanlarda ideal oda sıcaklığını sağlamak amacıyla da kullanılan havalandırma sistemlerinde, bu işlevi fan motorları sağlar. Dolayısıyla havalandırma fanı satın alınırken öncelikle kullanım amacı belirlenmelidir. Kullanım amacı belirlendikten sonraki en önemli aşama kullanım alanının büyüklüğü ve kurulum yerinin doğru hesaplanmasıdır.

Havalandırma Motoru

Özellikle endüstriyel havalandırma sistemlerinde uzman desteği büyük önem taşımaktadır. Ortamın uygunluğu, malzemenin seçimi, sistemin kurulacağı yer gibi birçok etken, üründen alınacak verimi büyük ölçüde etkilemektedir.

Havalandırma fan fiyatları kullanım alanının metrekaresi, amacı, işlevi gibi etkenlere bağlı olmakla birlikte markaya ve kaliteye göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, özellikle kapalı ortamlarda insan sağlığını doğrudan etkileyen hava kalitesinin korunması için dikkatle araştırılması gereken bir konudur.

Havalandırma Fan Motorunun Bakımı

Kaliteli ve doğru tercih edilmiş bir havalandırma sisteminden uzun vadede verim almanın en önemli yolu fan motorunun bakımıdır. Motor yağının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi, pervanelerde birikebilecek toz ve pisliklerin temizlenmesi uzun ömürlü bir havalandırma sistemi için kaçınılmazdır. Bu nedenle düzenli aralıklarla havalandırma sistemleri kontrol edilerek bakımları yapılmalıdır.

AIRFAN enerji, ısı ve hava teknikleri alanında kaliteden ödün vermeden hizmet sunmaktadır. Havalandırma sistemleri ve havalandırma motorları ile ilgili her türlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz.